Malo povijesti...
Prvi je pokrenuo izviđački pokret Robert Baden Powell 1907. u Velikoj Britaniji. Njegovo iskustvo časnika za vrijeme Burskog rata u Južnoafričkoj republici pokazalo mu je koja znanja su potrebna tadašnjem mladom čovjeku, kako bi se lakše snašao u divljini i svakodnevnom životu. Ubrzo je ideja o takvom odgoju mladih zaživjela i u drugim državama svijeta.
Iako su izviđači, (skauti, izvidnici) postojali i u Kraljevini Jugoslaviji, pokret izviđača se naročito razbuktao za vrijeme SFR Jugoslavije. Tako je prva izviđačka četa osnovana u Zagrebu, 22. prosinca 1950. na Osnovnoj školi u Harambašićevoj ulici 18 (danas OŠ Augusta Harambašića). Ta se četa zvala "Mladi partizan". Ubrzo je, i to 19. svibnja 1951. održan prvi tečaj za izviđačke vođe u Zagrebu, u današnjem Gradu mladih u Dubravi. Među spominjanim vođama izviđaštva izdvajaju se Danko Oblak, Boris Lešnik i Kamilo Ferenčak.
Pokret je s vremenom rastao te je recimo 1982. u Hrvatskoj bilo registrirano 42.000 izviđača. Tijekom Domovinskog rata zamrla je izviđačka aktivnost, da bi u novije vrijeme ponovno sve više mladih počelo sudjelovati u izviđačima. Tako je 2005. bilo registrirano 4.100 izviđača.
Tekst je preuzet s bloga OI "Primorje" Rijeka, a podpisuje ga Koraljka Cvitanović Koka.
Više o osnivanju izviđača u Hrvatskoj možete pročitati na službenim stranicama SIH-a http://www.sih.hr/izvidastvo/izvidastvo_hrvatska.htm